نقش لباس ایمنی کار برای مشاغل

معمولا شما هم دیده‌اید که هر شغلی لباس مخصوص به خود را دارد از کارمندی تا حرفه‌های دیگر مانند پلیس، آتش نشانی، دکتری و سایر مشاغل دیگر که با پوشیدن لباس مخصوص خود حرفه‌ی آن‌ها برای تمامی افراد مشخص می‌شود. اهمیت پوشیدن لباس ایمنی کار از این بابت است که شما را در مواجه شدن با سایر آسیب‌ها و مشکلات فیزیکی، شیمیایی و محیطی محافظت می‌کند. تعریفی که می‌توان از لباس ایمنی کار داشت این است که افراد برحسب نوع نیاز و حرفه‌ای که در آن مشغول فعالیت هستند. با توجه به شرایط جوی، لباس یا فرم مخصوص کار آن‌ها در نظر گرفتن استانداردها متناسب با شغلی که در آن مشغول هستند طراحی و تولید می‌شود.

از مهم‌ترین فاکتورهایی که برای انتخاب لباس  ایمنی کار مورد نیاز است جنس لباس که بر اساس نیاز و دمایی که فرد در آن فعالیت می‌کند طراحی می‌شود. نکته‌ی مهمی که بایستی در مورد انتخاب لباس کار مورد توجه قرار بگیرد این است که باید در نظر داشته باشید که لباس کار ایمنی استاندارد و مناسب را باید حتما از جنس مرغوب و با کیفیت تولید کنید.

خوب است که مقدار کمی از پلی‌استر در داخل لباس ایمنی کار به کار رود؛ زیرا باعث استحکام، همچنین عدم آبرفت و چروک نشدن بافت پارچه می‌شود. نکته‌ای که در مورد انتخاب نوع پارچه لباس کار ایمنی باید در نظر بگیرید که البته علاوه بر نوع جنس، رنگ آن است که بسته به موقعیت و شرایط آب و هوایی هر منطقه ساعاتی از شبانه روز انتخاب می‌شود. برای نمونه می‌توان لباس ایمنی کار پلیس‌ها یا کارگران راه‌سازی را مثال بزنیم که در طول شب نیز مشغول هستند، به همین علت رنگ لباس کار آن‌ها باید به صورتی باشد که در تاریکی شب نیز دیده شود و از بروز هرگونه اتفاق یا تصادفی جلوگیری گردد.

ویژگی‌های لباس کار ایمنی

انواع مختلف لباس ایمنی کار

در حال حاضر با پیشرفت‌های و تکنولوژی‌های روزافزون صنعت ایمنی لباس کار که در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. ساده‌ترین نوع لباس کار ایمنی کاپشن و شلوار است که به صورت دو تکه یا به صورت یک لباس یکسره است و یک پوشش سراسری برای بدن و سایر بخش‌های دست و پا می‌باشد. جنسی که برای لباس ایمنی کار در نظر گرفته می‌شود، بسته به شرایط استفاده از لباس در محل کار مخصوص می‌توان از الیاف طبیعی یا مصنوعی و سایر موارد از الیاف شیمیایی و صنعتی نظیر کتان، پلی‌استر، پنبه، فیلامنت، ویسکوز و یا ترکیبی از آن‌ها طراحی و تولید کرد.

در ضمن نیز برای دیگر حرفه‌هایی که در فصول سرد سال از لباس ایمنی کار استفاده می‌کنند. در طراحی لباس کار آن‌ها طرح‌های ویژه و خاصی به کار رفته است. به عنوان مثال می‌توان به لباس کار ایمنی که عایق سرما و رطوبت هستند برای مشاغلی که در سردخانه‌ها یا مناطق سردسیر فعالیت می‌کنند و غیره می‌توان اشاره کرد. همچنین لباس‌های ضد حریق دارای جنس pvc و جنس نسوز دارند که مخصوص افرادی است که در کوره‌ها کار می‌کنند در الیاف این لباس دارای پوشش‌های آلومینیومی است که برحسب سردخانه‌ها، مناطق سردسیر و غیره اشاره کرد و یا لباس‌های ضد حریق که از الیاف خاصی با پوشش آلومینیوم تولید می‌شوند و اشعه مادون قرمز را در خود تا 90 درصد برگشت می‌دهند.

ویژگی‌های لباس ایمنی کار

1. سایز لباس ایمنی باید متناسب با فرم بدن شخص باشد.

2. لباس ایمنی کار افرادی که در حرفه‌ی خود با مواد اسیدی و رادیواکتیو کار می‌کنند باید یکدست و فاقد منافذ، همراه با کفش، دستکش و کلاه مخصوص باشد.

3. توجه داشته باشید که آستین‌های لباس ایمنی خود را به سمت بالا برنگردانید یا لوله نکنید.

4. لباس ایمنی کارگرانی که با مواد شیمیایی و مضر سروکار دارند که نباید آب و گاز در آن‌ها نفوذ پیدا کند. همچنین جنس لباس نیز باید متناسب با نوع ماده و موادی که با آن‌ها سروکار دارند انتخاب شود.

5. لباس‌های بارانی معمولا به شکل کلاه سر خود و از جنس پارچه ضد آب است که با آستر نخی و آستر پشمی یا پشم شیشه تهیه و تولید می‌شود.

6. توجه داشته باشید که هیچ چیزی به لباس ایمنی کار خود آویزان نکنید. مانند ساعت، کلید، زنجیر و غیره.

7. در برخی از مشاغل کارگران مجبور هستند در حین کار آستین خود را بالا بزنند در این نوع حرفه‌ها لازم است که توجه داشته باشید که لباس کار شما دارای آستین کوتاه باشد.

دقت داشته باشید که به هیچ عنوان لباس کار ایمنی نباید گشاد باشد به ویژه سرآستین‌ها؛ زیرا در طول فرایند کار دردسرهایی برای شما ایجاد می‌کند. همچنین فرم کار نیز نبایستی به قدری تنگ باشد تا تمامی اندام‌های بدن در حین کار داخل آن بیفتد؛ زیرا نوع لباس‌ها نیز مشکلاتی را در حین کار به وجود می‌آورند.

قیمت لباس کار

لباس کارهای ایمنی به منظور جلوگیری از حوادث و رویدادهای ناشی از ضربه یا برخورد که به صورت ژاکت، شلوار برحسب نوع کاری که در محل انجام می‌دهید به رنگ‌های مختلف براق و با جنس‌های متنوع طراحی و تولید می‌شود تا افراد در هر موقعیت آب و هوایی و ساعات مختلف شبانه روز بتوانند به خوبی از آن استفاده کنند. برای انتخاب این نوع از لباس‌های کار علاوه بر بررسی‌های ریسک‌های ضربه و برخورد، خوب است بدانید که با توجه به شرایط کاری گرم یا سرد، موقعیت آب و هوایی و روشنایی نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. رانندگان لیفتراک و جرثقیل، کارگران حاشیه و خطوط لوله همچنین کارکنانی که در زمان هشداردهنده واکنش نشان می‌دهند. شامل افرادی هستند که به این لباس‌ها احتیاج دارند تا با پوشیدن این لباس‌ها بتواند کار خود را به نحو احسن انجام دهند.

نرخی که برای لباس ایمنی در نظر گرفته شده است بسته به نوع جنس، طرح، سایز و حرفه‌ی خود متفاوت است. زمانی که تصمیم به خرید لباس ایمنی می‌گیرید توصیه می‌شود که حتما به فروشگاه‌های مجرب که لوازم و تجهیزات کار را می‌فروشند مراجعه کنید و در صورت کمک نیز می‌توانید از فروشنده نیز راهنمایی‌های لازم  را بگیرید تا یک انتخاب مناسب داشته باشید. در ضمن شما می‌توانید با بازدید از سایت‌های فروشگاهی مانند آکو مارکت لباس کار مورد نیاز خود را انتخاب کنید و از طریق اینترنت سفارش خود را ثبت کنید تا در اسرع وقت درب منزل شما تحویل داده شود با این روش در وقت و هزینه‌های خود نیز صرفه جویی کرده‌اید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *